Sunday 22 April 2012

Rancangan Pengajaran Harian Tahuin 4 Bahasa Melayu



 
PEMARKAHAN
1.
BAHAN PP

2.
ESEI

3.
FORUM


JUMLAH


 
 





RIS
SEMESTE1 SESI 2010/2011
KOD & NAM



KPD  3026
TAJUK
 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
 



KUMPULAN
                                                      JHR-BHRU 01 ( A 112 PJJ )  SEM 2  2011/2012

DISEDIAKAN OLEH
                                                                                                   
NAMA
NO. ID
NO. TELEFON
PUAN CHU AH MOY

D20111049560
019-7769511

NAMA TUTOR E-LEARNING:  Encik Abdul Talib bin Mohamed Hashim
TARIKH SERAH:  Mei 2012





Rancangan Pengajaran Harian


Tarikh/ Hari:  28 Mac 2012 ( Hari Rabu )                    Masa  :  10.50 pagi – 11.20 pagi                                                Kelas      :    4  Biru                                                        Bil. Pelajar :  49 orang                                                                         M/ Pel      :   Bahasa Melayu                                                                              
Tajuk       :   Jerebu dan Hujan Asid  
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
  1. Menyatkan sekurang-kurangnya 4 nilai murni yang terdapat dalam bahan bacaan.
  2. Mengedit  teks yang diberikan dari segi penggunaan penanda wacana.
  3. Menulis dengan tulisan berangkai yang kemas dan cantik.

Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah menyertai aktiviti gotong-royong sekolah.
Konsep :
Sekolah bersih otak murid cerdas dan badan sihat.
Bahan :
Komputer
Pembesar suara
Tayangan video
Nilai :
Hidup bermuafakat ,Menghargai alam sekitar , rajin, cinta alam sekitar, bekerjasama, bertimbang rasa
Kemahiran Bernilai tambah (KBT)
Kemahiran berfikir :
Mensimtesis, mengenal pasti, menyelesai masalah, membuat rumusan dan menghubung kait
Pembelajaran :
Konstruktivisme


Rancangan Pengajaran Harian 
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
( 5 Minit )





















































Menimbulkan rasa ingin tahu murid melalui gambar yang dipamerkan.
-Mempamerkan sekeping gambar tunggal .
-Mengemukakan soalan .
Gambar  1
”Mereka ini siapa?”
”Kakak siapakah  yang memakai pakaian seperti ini ke sekolah?”
Gambar  2
”Adakah murid-murid pernah melihat orang memakai pakaian seperti ini ?”
”Mengapa mereka memakai pakaian yang berlainan dengan  kamu ?”
Gambar  3
”Beliau siapa?
”Adakah murid-murid bercita-cita menjadi seorang polis seperti beliau ?”
Satu slide yang menunjukkan ketiga-tiga gambar di atas.
Guru menyediakan soalan
”Bolehkah murid-murid memberitahu cikgu apakah persamaan ketiga-tiga gambar itu ?”
Guru menyebut nama murid dan mengarahnya menjawab soalan yang ditanya .
”Apakah teladan yang dapat murid-murid contohi daripada gambar-gambar yang dilihat tadi ”
Guru memberi pujian kepada murid-murid yang berjaya membina ayat.
Guru membuat kesimpulan dan menyatakan hari ini murid-murid akan belajar Kertas  2 Bahasa Melayu Bahagian  C  Nilai Murni.
Gambar  1
-Meneliti gambar yang dipamerkan.
-Mendengar soalan dan menjawab soalan.
Jawapan jangkaan
-murid yang belajar di sekolah menengah
-murid yang mempunyai kakak yang belajar di sekolah angkat tangan.
Gambar  2
Teliti gambar dan dengar soalan
Jawapan jangkaan
- Pernah. Mereka  murid sekolah rendah.
Guru menerangkan bahawa mereka ialah murid yang berbangsa melayu , oleh itu mereka memakai buju kurung ke sekolah.
Gambar   3
-Teliti gambar dan dengar soalan dan beri jawapan yang betul
Jawapan jangkaan
- Polis
 Murid yang bercita-cita menjadi polis  mengangkat tangan

Murid meneliti ketiga-tiga gambar dan mendengar soalan yang disoal oleh guru.
Jawapan jangkaan
-          Mereka memakai uniform


Bahan Bantu Mengajar
-Komputer
-Tayangan gambar 4 keping gambar tunggal
Kecerdassan Pelbagai :
-Verbal linguistik
-Interpersonal
-Kontekstual
-Intrapersonal

Kemahiran Berfikir:
-Menjana idea
-Membuat ramalan
Menghubungkaitkan

Nilai Murni:
-menjaga kebersihan diri
-berdikari
-berjimat cermat
-menghormati ibu bapa
-menjaga keselamatan
-
-menghargai masa


Langkah 1
( 10 minit )
1. Petikan  yang mengandungi nilai murni.

Guru menerangkan Bahagian C yang membawa 20 markah dari keseluruhan kertas 2  yang berjumlah 60 markah. Bahagian ini mencadangkan murid-murid memperuntukan  20 minit untuk menjawab soalan ini.
Guru mengingatkan murid-murid bahawa jawapan hanya memerlukan 4 nilai murni dan jawapan mesti tulis dalam satu perenggan.
Guru menyediakan powerpoint yang menayangkan satu  ayat demi tiap ayat mengikut urutan petikan .
1. Mengarah murid membaca petikan yang tersirat nilai murni  secara serentak  dengan sebutan yang betul.
2. Meronda dan membimbing murid membaca petikan dengan betul.
3. Murid-murid membaca petikan buat kali pertama.
4. Murid-murid membaca petikan sambil mengesan kata kunci yang membawa nilai murni.
5. Meminta murid mencari kata kerja atau frasa yang mengandungi  nilai murni.
6. Mengucapkan tahniah dan syabas kepada murid yang berjaya  menyenarai  frasa yang betul.
Contohnya :
7. Mengarahkan murid membaca kata kerja dan frasa itu.
1. Membaca petikan nilai murni secara serentak dan dengan intonasi yang tepat sekali.
2. Murid-murid membaca petikan buat kali kedua disamping mencari ayat yang tersirat nilai murni.
3. Menyenaraikan kata kerja /frasa / kata kunci
Jangkaan jawapan
-bersama-sama
-penduduk-penduduk dibahagikan kepada  beberapa kumpulan yang sama rata.
-mencuci longkang yang sumbat
-menyapu dedaun
-menanam pokok bunga
-menolong wanita   menyediakan makanan dan minuman

5. Mendengar dan membaca frasa.


Kecerdasan Pelbagai :
-verbal Linguistik
-Verbal linguistik
-Interpersonal
-Kontekstual
-Visual ruang
Kemahiran Berfikir:
-Menjana idea
-Membuat ramalan
-Menghubungkaitkan

Langkah 2
( 10 minit )

1. Meminta murid mencari nilai murni yang tepat  dan sepadan dengan frasa yang disenaraikan.
2. Membimbing murid mencari nilai murni yang tepat.
3. Berbincang dengan murid dan bersama-sama mencari nilai murni.
Guru menegaskan untuk mendapat markah yang penuh jawapan mesti mengandungi kata hubung atau penanda wacana yang tepat.
Senaraikan kata hubung dan penanda wacana yang sesuai semasa menulis jawapan.
Kata bantu
Mestilah
Hendaklah
Perlulah
Haruslah
Kata hubung/kata sendi nama
Seperti
Dengan
Contohnya,
Misalnya,
Penanda Wacana
- selain itu, Di samping itu, Akhirnya.

1.Memberi nilai murni yang dianggap betul.
Jangkaan jawapan

-mandi ( menjaga kebersihan diri )
-mengemaskan bilik tidurnya ( berdikari )
-bersarapan bersama ahli keluarga ( menunjukkan kasih sayang )
-bersalaman dan mencium tangan ibu bapa ( menghormati ibu bapa )
-membawa bekalan ( berjimat cermat )
-berhati-hati ( menjaga keselamatan )
-membaca buku di kantin  jika sampai awal di sekolah
( menghargai masa )
Kecerdasan Pelbagai :
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Intrapersonal
-Kontekstual
-Visual ruang
Kemahiran Berfikir:
-Menjana idea
-Menghayati
Menghubungkaitkan
-Mengenal pasti idea
Penutup
( 5 minit )
Menulis jawapan

Bahagian C ( Nilai Murni ) dalam satu perenggan.
1.Guru juga menjelaskan syarat kedua untuk mendapat markah penuh ialah  setiap ayat jawapan yang mengandungi nilai murni mesti lengkap dan jelas serta mengikut isi petikan yang diberi.
2. Guru mengarah dan membimbing murid  menulis jawapan yang lengkap dan sempurna.


1. Mendengar penerangan guru dengan teliti.
2. Menjawab soalan nilai murni dengan mematuhi peraturan penulisan yang ditetapkan.


Kecerdassan Pelbagai :
-Interpersonal
-Verbal linguisik

Kemahiran Berfikir:
-Menjana idea

Menghubungkaitkan
-Menjelaskan

Nilai Murni:
-menjaga kebersiahan diri
-berdikari
-menunjukkan kasih sayang
-menghormati ibu bapa
-berjimat cermat
-menjaga keselamatan
-menghargai masa















Refleksi :
Murid-murid telah dapat menghafal  25 nilai murni yang ditetapkan termasuk maknanya dalam bahasa cina. Murid-murid juga dapat mengeja nilai murni dengan betul dan tepat. Murid-murid tidak dapat menguasai nilai murni berdasarkan petikan . Semasa mereka Tahun 3 , mereka didedah nilai murni berdasarkan ayat-ayat nilai murni . Oleh itu , mereka tidak dapat bezakan atau mencari nilai murni yang paling tepat berdasarkan petikan.
Contohnya :
Egog ke meja makan untuk bersarapan bersama ahli keluarganya yang lain. Dalam konteks ini nilai murni yang tepat ialah menunjukkan kasih sayang  dan bukan menjaga kesihatan.Ayat ini hendak menyampaikan makna hubungan antara ahli keluarga sebagai isi utama dan bukan semata-mata bersarapan sahaja.
Jika ayat dalam petikan berbunyi seperti di bawah
Egog akan bersarapan sebelum ke sekolah supaya dapat belajar dengan baik . Ayat ini membawa maksud kepentingan bersarapan sebelum ke sekolah. Dalam kontek ini nilai murni  yang tepat ialah menjaga kesihatan dan bukan  menunjukkan kasih sayang.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat  membaca petikan dengan intonasi yang betul . Murid-murid dapat memahami keselurahan petikan yang telah dibaca. Murid-murid dapat mengecam isi utama petikan yang dibaca. Murid-murid dapat mengariskan
kata kerja / mengesan kata kunci yang mengandungi nilai murni berdasarkan petikan. Murid-murid juga  dapat menyenaraikan kata kunci yang terkandung nilai murni. Murid-murid berjaya  mencari  sekurang-kurangnya  4 nilai murni yang tepat berdasarkan kata kunci / kata kerja yang disenaraikan . 
-mandi ( menjaga kebersihan diri )
-mengemaskan bilik tidurnya ( berdikari )
-bersarapan bersama ahli keluarga ( menunjukkan kasih sayang )
-bersalaman dan mencium tangan ibu bapa ( menghormati ibu bapa )
-membawa bekalan ( berjimat cermat )
-berhati-hati ( menjaga keselamatan )
-membaca buku di kantin  jika sampai awal di sekolah
( menghargai masa )

Murid yang dipanggil tampil ke hadapan berjaya menulis nilai murni yang dicari. Murid-murid yang selebihnya akan menulis jawapan ( nilai murni ) di atas kata kunci yang dianggap tersirat  nilai murni. Murid-murid yang dipanggil akan memberi jawapan secara lisan . Murid-murid dapat menggaris kata kerja / kata kunci yang dikesan terdapat nilai murni dengan pembaris. Murid-murid berjaya menyenaraikan nilai murni di atas kata kerja / kata kunci .
Murid-murid menyenaraikan  4 kata bantu yang perlu untuk menulis jawapan bahagian C yang tepat. Kata bantu itu ialah haruslah , hendaklah , patutlah  dan  perlulah mesti diselit dalam ayat nilai murni  supaya menjadi  jawapan yang tepat .
Murid-murid juga dapat menguasai penanda wacana yang sesuai dalam jawapan . Antara penanda wacana yang dipakai ialah Selain itu  , Di samping  dan Akhirnya . Selain itu kata penyambung   seperti , contohnya , dengan  dan misalnya juga perlu dimasukkan dalam jawapan supaya menjadi ayat nilai murni yang sempurna.
Murid-murid  dapat masukkan semua perkara yang penting dalam petikan  yang disediakan.
Buku Tunas Cemerlang yang diterbitkan oleh Panitia Bahasa Melayu  Sekolah Kebangsaan Cina Foon Yew 2 telah memudahkan murid-murid menghafal  25 nilai murni yang tercatat di dalamnya . Nilai-nilai murni itu juga membawa maksud dalam bahasa cina. Ini adalah kelebihan buku ini.Contoh-contoh ayat Nilai murni juga berjaya membantu  murid mengesan  kata kunci atau kata kerja yang ada nilai murni. Di sini saya mengucapkan terima kasih kepada para guru sekolah ini terutama guru -guru  bahasa Melayu yang berusaha menerbit buku  yang serba guna ini.Buku Tunas Cemerlang ini mengandung 400 ayat contoh nilai murni. Contoh-contoh ayat nilai murni  ini pasti telah memberi manfaat yang tidak terhingga kepada murid khasnya dan guru bahasa Melayu amnya.

Saya akan mengubah rancangan pengajaran jika murid-murid tidak dapat mencari nilai murni . Saya akan memberi contoh lain untuk menolong dan membimbing murid-murid supaya berjaya mendapat jawapan.  Contohnya murid-murid mengecam  nilai murni bagi mengemaskan katilnya  ialah rajin . Maka saya akan menerangkan bahawaa  Egog mengemas katinya  sendiri. Ini bermakna Egog melakukan tugas harian dengan tenaga sendiri . Dalam kontek ini nilai murni yang tepat ialah berdikari dan bukan berdisiplin.
Ada sebahagian murid yang salah tafsir ayat  yang berbunyi  Egog  membaca buku di kantin jika sampai awal di sekolah  membawa nilai murni rajin. Mereka memberi  jawapan  rajin  sebagai nilai murni tepat . Jawapannya adalah salah  kerana dalam konteks ini membawa maksud Egog tidak bazir masa yang terluang  dan menjalankan aktiviti yang berfaedah . Oleh itu nilai murni yang paling tepat ialah menghargai masa .

Dalam jawapan yang lengkap nilai murni tidak boleh diulangi. Jika berlaku demikian markah hanya satu nilai murni sahaja yang diberi markah. Oleh itu, saya mesti tegaskan bahawa murid-murid tidak boleh melanggar peraturan ini kerana ini akan merugikan murid-murid.  Murid-murid dapat menguasai teknik menjawab yang hebat dan mendapat markah  penuh dalam bahagian ini. Ini  dapat melatih murid meletak nilai murni  pada kata kunci  / kata kerja  yang  sesuai. Walau bagaimanapun, saya mesti melatih murid membaca keseluruhan petikan sebanyak dua kali sebelum menyenaraikan nilai murni. Ini sangat penting kerana mengesan kata kunci adalah tindakan yang tidak  digalakkan. Hanya mengecam kata kunci atau rangkaikata dan terus mencari nilai murni adalah tindakan yang membawa risiko yang tinggi. Contoh di bawah menunjukkan akibat murid yang mencari rangkaikata dan terus menulis nilai murni . Cara ini sama sekali tidak dibenarkan  kerana ia sangat  merugikan murid.

Contohnya


SALAH

Shu Min tinggal bersama-sama ibu bapanya di Taman Melodies.
Ayat ini tidak mempunyai nilai murni . Jika mengikut kata kunci bersama-sama akan membawa nilai murni -  bekerjasama


BETUL
Farid dan kawan-kawannya bersama-sama membersihkan kelas.
Nilai murni - bekerjasama


Selain itu, murid-murid juga dapat menulis  jawapan  dalam satu perenggan dengan menggunakan penanda wacana  yang sesuai  dan setiap ayat yang mengandungi nilai murni adalah tepat dan bersepadan dengan  isi petikan yang diberikan.

Jika saya berpeluang mengajar pelajaran ini sekali lagi saya akan melatih  murid-murid mengisi jadual di bawah sebelum menulis jawapan yang sebenar.

Jadual  sebelum menulis jawapan
Kata bantu
Nilai Murni
Kata Hubung
Huraian / rangkaikata dalam petikan
Penanda Wacana
haruslah
menjaga kebersihan diri
seperti
mandi
Selain itu,
perlulah
berdikari
Contohnya,
Mengemas katil nya
Justeru,
hendaklah
menunjukkan kasih sayang
Misalnya,
Bersarapan bersama ahli keluarga yang lain
Di samping itu,

haruslah
Menghormati ibu bapa
dengan
Bersalaman dan mencium tangan ibu bapa
Seterusnya,
wajarlah
Berjimat cermat
seperti
Membawa bekalan
Selain itu,

patutlah
Menjaga keselamatan
dengan
Berhati-hati
Di samping itu,
haruslah
Menghargai masa

Membaca buku di kantin jika sampai awal di sekolah.
Akhirnya,


Rancangan Tahunan Bahasa Melayu SJK Tahun 4